Pro studenty se speciálními potřebami

Cvičení ve Včelce jsou navržena na míru studentům s poruchami učení, zejména s dyslexií, a dokáží se dokonale přizpůsobit jejich individuálním potřebám.

Co je dyslexie?

Dyslexie je porucha učení, která se vyznačuje především obtížemi se čtením, psaním a pravopisem. Přestože existuje mnoho typů a úrovní dyslexie, většina dyslektiků se potýká s problémem rozpoznávání hlásek. Je pro ně proto složitější porozumět jednotlivým slovům, což je nezbytnou dovedností pro úspěšné čtení. 

Studentům s dyslexií často dělá potíže:: 
  • plynulé čtení
  • psaní písmen ve správném pořadí 
  • pravopis 
  • správná výslovnost slov 
  • porozumění textu 
V důsledku toho se studenti často cítí demotivovaní, ztrácejí sebedůvěru a mají nízké sebevědomí.

Dyslexie a studium cizích jazyků

Vzhledem k tomu, že čtení a psaní v mateřském jazyce je pro studenty s dyslexií obtížné, naučit se cizí jazyk je pro ně proto ještě větší výzvou, a to zvláště v případě, kdy se daný jazyk vyznačuje nepravidelným pravopisem či nesjednocenou výslovností.

Protože je pro ně obtížné správně přiřadit zvuk hlásek k písmenům, mají problém zapamatovat si nová slovíčka nebo se naučit naučit jejich pravopis.

Aplikace Včelka byla vytvořena tak, aby studentům pomohla výše uvedené překážky úspěšně překonávat.

Proč je Včelka vhodná pro studenty se speciálními potřebami?

 Přizpůsobení textu. V nastavení aplikace je možné změnit styl, barvu a velikost písma dle potřeby. Součástí je také Písmo pro dyslektiky, které usnadňuje čtení studentům s dyslexií. Části písmen se liší tloušťkou a tvarem, aby je student byl schopen vzájemně odlišit. Díky této funkci dokáže efektivněji číst.

 Jedná se o nepostradatelnou pomůcku pro ty, kteří se hůře soustředí na aktuálně čtené věty. Tento čtecí pruh pomáhá studentům sledovat jeden řádek bez přeskakování slov, zlepšuje koncentraci a také celkové pohodlí při čtení.

 Možnost změny barvy pozadí. Tato funkce zvyšuje efektivitu čtení a je přínosná pro všechny čtenáře, zejména pro dyslektiky.

 Včelka je vhodná pro studenty různého věku, protože jim překládá cvičení dle jejich schopností. Různá nastavení obsahu umožňují učitelům a rodičům přizpůsobit každé cvičení individuálním potřebám studentů.

 Procvičování v aplikaci je nejen naučné, ale zároveň si děti se Včelkou užijí spoustu zábavy.

 Kombinace zvuku, obrázků a textu zvyšuje koncentraci, podněcuje představivost a motivuje studenty v pokračování.

 Cvičení na míru. Aplikace umožňuje učitelům vytvářet si vlastní cvičení a přizpůsobovat si je tak, jak sami potřebují. Tato cvičení mohou přiřadit jednotlivým studentům nebo celým třídám.
Naučte se vytvářet vlastní cvičení pomocí tohoto návodu:Učitelé studentů se speciálními potřebami nejčastěji využívají tato dvě cvičení:

  • Cvičení 206 - Rýmování
V tomto cvičení je úkolem studenta najít slovo, které zní podobně jako to, které mu bylo předloženo. Jakmile zvolí odpověď, psané slovo se zobrazí. Toto cvičení je díky kombinaci zvuku a textu zvláště vhodné pro studenty s dyslexií.  • Cvičení 221 - Hláskování - jednoduché
Ve cvičení 221 se studentovi zobrazí nahrávka slova doplněná obrázkem, který slouží jako názorná pomůcka. Po poslechu nahrávky sestaví žák slovo obsažené v nahrávce a obrázku výběrem z rozházených písmen, která poskládá ve správném pořadí. Kombinace zvuku, obrázku a textu pomáhá studentům zapamatovat si aktuálně procvičovaná slova.

Vyzkoušejte si aplikaci ZDARMA! Využijte zkušebního období a získejte přístup ke všem cvičením. Kliknutím na tlačítko níže se dozvíte více: 


Nenašli jste cvičení, které jste hledali?

Pokud vám ve Včelce něco chybí, dejte nám o tom vědět. Aplikaci neustále vyvíjíme a pravidelně přidáváme nový obsah.
Těším se na vaši zprávu!

Barbora Holazová
podpora@vcelka.cz
+420 799 512 123